Запрошуємо на роботу в КП «Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. В.Поліщука» РОР

ЛІКАРЯ-НЕВРОПАТОЛОГА
(основне місце)

Звертайтесь за телефоном 0362 - 63 - 33 - 52

ПРОФІЛАКТИКА ВРОДЖЕНИХ ВАД РОЗВИТКУ – ключовий фактор покращення здоров‘я населення

Ця стаття відкриває серію публікацій на підставі спільної ініціативи управління охорони здоров‘я Рівненської обласної державної адміністрації та міжнародного благодійного фонду «ОМНІ- мережа для дітей» щодо профілактики вроджених вад розвитку (ВВР) і збереження преконцепційного здоров‘я. Координатором реалізації заходів програми призначена завідуюча відділенням недоношених дітей Рівненської обласної дитячої лікарні Катерина Макарчук, науково- медичним консультантом- завідуюча обласним медико- генетичним центром РОКЛДЦ імені Віктора Поліщука Любов Євтушок.

З метою реалізації заходів програми необхідна активна участь медичних працівників на всіх рівнях надання медичної допомоги. Передбачається низка заходівз «ОМНІ- мережею для дітей», у співпраці з якою у нашій області понад 10 років здійснюється моніторинг ВВР за міжнародними стандартами та наукові дослідження можливих причин їх виникнення.

Юрій Осіпчук, начальник управління охорони здоров’я РОДА:

– Загальновідомо, що від здоров’я матері залежить здоров’я дитини. Національними пріоритетами переважної більшості країн є зменшення материнської і дитячої захворюваності та смертності. Навіть у розвинених країнах аналіз результатів вагітності засвідчив, що не всі резерви щодо покращення цих показників використані. Ключем до вирішення багатьох проблем охорони здоров‘я може стати впровадження і підтримка програми збереження і покращення преконцепційного (до зачаття дитини) здоров‘я, завдяки якій можна значно покращити результати вагітності, включаючи зниження частоти вроджених вад розвитку.

Марія Думановська, заступник начальника управління охорони здоров’я РОДА:

– Частоти багатьох вроджених аномалій можна відчутно знизити. Багатьом вадам можна навіть повністю запобігти. Необхідність профілактики вроджених вад розвитку і збереження преконцепційного здоров‘я населення задекларована у Загальнодержавній програмі “Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року”, розпорядженні голови облдержадміністрації від 02.07.2010 року № 280 “Про програму “Діти Рівненщини” на 2010-2015 роки”, наказах МОЗ України від 31.12.2003 року № 641/84 „Про удосконалення медико-генетичної допомоги в Україні”, від 15.07.2011 № 417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».

Доцільність преконцепційної профілактики базується на тому, що жінки, які мають кращий стан здоров‘я перед настанням вагітності, мають також кращі репродуктивні результати. Преконцепційна опіка – частина рутинної практики надання медичної допомоги. Під час кожного візиту до лікаря жінка репродуктивного віку має отримувати інформацію про переваги планування вагітності, застосування вітамінів (зокрема, фолієвої кислоти), необхідність профілактики інфекційних захворювань (зокрема, краснухи, вітрянки, гепатиту В, ВІЛ/СНІД тощо), негативні наслідки вживання алкоголю та інших небезпечних моделей поведінки.

Щорічно у Рівненській області народжується понад 500 дітей з ВВР.Вроджені вади створюють загрозу життю дитини і є причинами 25% випадків малюкової смертності в області. У таблиці 1 представлено показники перинатальної смертності та медичних абортів, асоційованих із ВВР, в Рівненській і Хмельницькій областях у порівнянні з європейськими даними (ЄВРОКАТ). Ці показники свідчать про наявність можливостей щодо зменшення втрат дитячих життів у наших областях.

Діти, які вижили і живуть із ВВР, мають підвищений ризик розвитку фізичних, когнітивних та соціальних проблем. Наприклад, більшість дітей із спинно- мозковою килою мають поєднані фізичні проблеми або пізнавальні розлади та порушення розвитку. Своєчасне лікування може попередити виникнення серйозних ускладнень в уражених дітей. Інший приклад- фетальний алкогольний синдром, який проявляється у дитини особливими рисами обличчя, уповільненням росту, вадами головного мозку та інших органів, а також порушеннями поведінки, розумовою відсталістю.

Цей випуск «Медичного вісника» присвячений профілактиці вад невральної трубки (ВНТ).Його підготували працівники Рівненського і Хмельницького обласних медико- генетичних центрів та Рівненського, Хмельницького і Волинського ОМНІ- центрів. Наступні два випуски будуть висвітлювати важливі проблеми, пов‘язані з впливом алкоголю і радіації на здоров‘я і розвиток дітей.

 

Таблиця 1. Перинатальна смертність (2006- 2010 рр.)

та медичні аборти (2008- 2011 рр.), асоційовані з вродженими вадами розвитку (на 1000 народжень) у порівнянні з європейськими даними

 

 

Україна

(Рівненська і Хмельницька області)

 

ЄВРОКАТ

 

(середній показник)

Загибель плода/мертвонародження

0,79

0,45

Рання неонатальна смертність

1,02

0,47

Перинатальна смертність

1,81

0,92

Медичні аборти

3,28

4,27

Результати моніторингу ВВР за міжнародними стандартами впродовж понад 10 років засвідчили, що у Рівненській області популяційні частоти таких ВВР як аненцефалія, спинно-мозкова кила, мікроцефалія, мікрофтальмія, зрощені близнюки, фетальний алкогольний синдром є одними із найвищих в Європі. [1, 2, 3]

За 2000- 2012 рр. у Рівненській області зареєстровано 441 випадок вад невральної трубки (ВНТ). З них 108 у дітей, що народилися живими,- це 24% від загальної кількості випадків ВНТ. У ранньому віці померло 40 (37%) дітей, тобто ВТРАЧЕНО загалом 373 життів!

Щонайменше 220 дітей із 441 могли б народитися здоровими, якщо б їхні матері приймали фолієву кислоту у дозі 0,4 мг на добу преконцепційно.

ЦІНА життя дитини= вартості однієї упаковки фолієвої кислоти (менше 10 гривень!)

ВВР можуть виникнути в будь-якій сім’ї, незважаючи на національну приналежність, родинну історію, економічний статус чи рівень освіти. Важливо зазначити, що жодні цифри не відображають щоденних емоційних та фізичних стресів, з якими стикаються батьки та опікуни дітей з ВВР.

«Кожна жінка кожного разу» -

інтеграція збереження преконцепційного здоров‘я в рутинну практику медичної допомоги

 

У 2008 році в шести областях України, у т.ч. Рівненській, було проведено опитування 814 вагітних жінок щодо профілактичного застосування фолієвої кислоти для запобігання ВНТ:

Лише 16% жінок приймали фолієву кислоту преконцепційно.

Для отримання інформаційних матеріалів звертайтеся докоординатора програмиКатерини Макарчук (тел.: 643422; е- mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) та в Обласний центр здоров‘я. Ми розміщуватимемо інформацію також на веб-сторінціРОКЛДЦ імені Віктора Поліщука: http://rcmdc.com.ua/

Всі матеріали можна роздрукувати, передати чи додати на свій вебсайт , якщо це необхідно для розповсюдження. Щомісяця у «Медичному віснику» висвітлюватиметься інформація на допомогу медичним працівникам у проведенні профілактики ВВР. Ви також можете приєднатися до створення нових інформаційних ресурсів з питань преконцепційного здоров‘я, діагностики, лікування і профілактики ВВР.

Відвідайте також сторінки в Міжнародній Інформаційній Системі з ВВР- IBIS: http://www.ibis-birthdefects.org/start/ukrainian/index.htm.

Ми закликаємо всіх медичних працівників та громадськість області взяти активну участь у проведенні заходів програми запобігання ВВР,щоб підвищити рівень поінформованості населення про ВВР з метою досягнення кінцевої мети – зниження частоти тих ВВР, які можна попередити за допомогою науково обгрунтованих методів профілактики, раннього виявлення та лікування. Нам необхідна допомога працівників освіти, соціальної сфери, студентів медичних коледжів області. МИ МОЖЕМО І ПОВИННІ ЗМІНИТИ СИТУАЦІЮ НА КРАЩЕ!

Інформаційні матеріали, присвячені профілактиці вад невральної трубки (ВНТ) підготували працівники Рівненського і Хмельницького обласних медико- генетичних центрів та Рівненського, Хмельницького і Волинського ОМНІ- центрів.

(1) W. Wertelecki. Malformations in a Chornobyl-Impacted Region. Pediatrics. 2010 Apr;125(4):e836-43.

(2) K.N. Dancause, L. Yevtushok, S. Lapchenko, I. Shumlyansky, G. Shevchenko, W. Wertelecki, R.M. Garruto. Chronic radiation exposure in the Rivne-Polissia region of Ukraine: implications for Birth Defects. Am J Hum Biol. 2010 Sep-Oct; 22(5):667-74.

(3) W. Wertelecki, L. Yevtushok, N. Zymak-Zakutnia, B. Wang, Z. Sosyniuk, S. Lapchenko, and H. Hobart. Blastopathies and microcephaly in a Chornobyl impacted region of Ukraine. Congenital Anomalies, 2014.

«ОМНІ- мережа для дітей»

Запобігання вродженим вадам

«Найкращий старт у житті- це народження без вроджених вад розвитку, яким можна запобігти»

 

Приклади первинної профілактики ВВР:

· 50-70% випадкам вад невральної трубки можна запобігти, якщо в організмі вагітної жінки наявний достатній рівень фолієвої кислотиперед і впродовж ранніх термінів вагітності, під час яких відбувається органогенез у плода;

· Рівень ВВР (включаючи сакральну агенезію, вади невральної трубки та вроджені вади серця), що пов‘язані з недостатнім контролем глікемії у вагітної, можна знизити у 3-5 разів шляхом адекватного контролю глікемії перед початком органогенезу у плода;

· Виключення впливу тератогенних факторів (алкоголь , радіація, ліки тощо) дозволить запобігти багатьом, пов‘язаним з ними,ВВР.

 

МАТЕРИНСЬКІ ФАКТОРИ РИЗИКУ НА ЗДОРОВ‘Я І РОЗВИТОК ДІТЕЙ:

Алкоголь

Паління

Дефіцит йоду

Дефіцит фолатів

Дефіцит інших мікронутрієнтів (наприклад, цинку)

Ожиріння

Фенілкетонурія

Цукровий діабет

Епілепсія тощо

Вік 35+ років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дізнайтесь більше про свій родовід.

Намагайтесь запобігти повторним випадкам вроджених вад.

 

«Найкращий старт у житті-

це народження без вроджених вад розвитку, яким можна запобігти»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У зв’язку з відтермінуванням 2 етапу послаблення карантину через несприятливу протиепідемічну ситуацію в Рівненській області прийом пацієнтів в КП «РОКЛДЦ ім.В.Поліщука» РОР здійснюватиметься в де що обмеженому режимі, з дотриманням всіх санітарно-епідеміологічних вимог. Планова госпіталізація пацієнтів на оперативне лікування проводиться з від’ємним результатом ІФА чи ПЛР на COVID 19

Адміністрація КП «РОКЛДЦ ім. В.Поліщука» РОР

Шановні пацієнти!

З метою дотримання протиепідемічних умов що до не розповсюдження коронавірусу COVIN-19 та забезпечення карантину - РОКЛДЦ імені Віктора Поліщука інформує про наступне.

Відділення променевої діагностики де проводяться обстеження методом комп’ютерної томографії вводять обмежувальні заходи що стосуються обстеження ОРГАНІВ ГРУДНОЇ ПОРОЖНИНИ (ОГК).

Пацієнти з наявними ознаками ГРВІ обстежуються за наявності направлення СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ та ВІД'ЄМНОГО ТЕСТУ НА КОРОНАРВІРУС. В інших випадках при потребі в проведенні обстеження патології ОГК аналогічно необхідне направлення СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ (ЛІКУЮЧОГО ЛІКАРЯ).

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ, ЩО ОБСТЕЖЕННЯ ОРГАНІВ ГРУДНОЇ ПОРОЖНИНИ (ОГК) ПРОВОДЯТЬСЯ ЗА ПОПЕРЕДНІМ ЗАПИСОМ З 12.00-15.00 за телефоном 62-05-82 (О97-080-40-66) (в інших випадках обстеження ОГК проводитись не буде).

Вжиті заходи зумовлені турботою про ВАШЕ здоров”я та не допущення перехресного інфікування пацієнтів з коронавірусною хворобою та не інфікованих пацієнтів.

ВВЕДЕНІ ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ БУДУТЬ ТРИВАТИ ДО ЗАКІНЧЕННЯ КАРАНТИНУ. ДЯКУЄМО ЗА РОЗУМІННЯ.

На виконання наказу МОЗ України від 13.03.2020 р. №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID–19», відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 12.03.2020 №162 «Про запобігання поширенню на території Рівненської області коронавірусу (COVID–19)», наказу УОЗ Рівненської ОДА від 17.03.2020 №100 «Про обмежувальні заходи в закладах охорони здоров’я Рівненської області» та з метою недопущення занесення та поширення випадків захворювання, спричинених коронавірусною інфекцією (COVID–19), інформуємо, що КП «Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. Віктора Поліщука» РОР змінює звичний порядок роботи та запроваджує спеціальні обмежувальні заходи:

  • На вході в підприємство проводиться безконтактна термометрія всім працівникам центру та пацієнтам. З метою розділення потоків пацієнтів із соматичною патологією та ознаками ГРВІ працює спеціальний медперсонал.
  • Обмежуються плановий амбулаторно-консультативний прийом та консультативний прийом вузьких спеціалістів;
  • Обмежуються планові апаратні обстеження та лабораторні дослідження;
  • Припиняється проведення профілактичних оглядів стороннім організаціям та фізичним особам;
  • У випадку виявлення пацієнтів з підозрою на COVID-19 проводиться алгоритм дій відповідно до наказу МОЗ України від 13.03.2020 р. №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID–19»

Просимо з розумінням віднестись до даних заходів.

Ставтеся відповідально до власного здоров’я та здоров’я оточуючих!!!

 

Контактна інформація

  • Адреса : вул. 16 Липня, 36, м. Рівне, Україна
  • Email : rokldc@ukr.net, info@rcmdc.com.ua
  • Телефон : (095) 947-53-34, (067) 103-59-88
  • Факс : (0362) 63-58-79
We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree