НОВИНИ
Всесвітній день запобігання ВВР (прес реліз)
3 березня 2015 року відзначатиметься перший щорічний Всесвітній день запобігання вродженим вадам розвитку.
Вроджені вади розвитку (ВВР)- головна причина малюкової смертності в розвинутих країнах світу. Тому 12 провідних організацій світу з охорони здоров’я оголосили 3 березня 2015 року першим щорічним Всесвітнім днем запобігання вродженим вадам розвитку.Мета цього Дня у всьому світі- покращити поінформованість суспільства про причини ВВР, запровадити програми первинної профілактики ВВР, розширити мережу інформаційних ресурсів і служб з опіки хворих та їхніх родин.
Проблеми, пов‘язані з ВВР, особливо актуальні для населення Рівненської області і України загалом.
Суча сною наукою доведено, що на виникнення більшості ВВР у дітей впливають фактори навколишнього середовища (тератогенні фактори), зокрема, іонізуюча радіація, алкоголь, дефіцит мікронутрієнтів. Негативний вплив цих факторів можна зменшити або взагалі усунути, і тим самим значно знизити ризики і частоти ВВР.
Відомо, що більше третини населення Рівненської області зазнає хронічного впливу низьких доз іонізуючої радіації. Крім того, грунти Рівненського Полісся дуже бідні на мікроелементи. Досить розповсюдженим у нашій області є вживання алкоголю вагітними жінками, причому більше у містах, ніж у селах. Багаторічні дослідження ВВР, проведені Програмою запобігання вродженим вадам розвитку ОМНІ- мережі спільно з управлінням охорони здоров‘я Рівненської обласної державної адміністрації демонструють, що у Рівненській області популяційні частоти таких ВВР як аненцефалія, спинно-мозкова кила, мікроцефалія, мікрофтальмія, зрощені близнюки, фетальний алкогольний синдром є одними із найвищих в Європі. Причому ці частоти є ще вищими на Поліссі. Рівненщина представляє Україну у складі Програми запобігання ВВР ОМНІ- мережі в ЄВРОКАТ (Європейській організації систем моніторингу ВВР) та ICBDSR(Міжнародній Палаті Систем Моніторингу і Досліджень ВВР).
За 2000- 2012 рр. у Рівненській області зареєстровано 441 випадок вад невральної трубки (ВНТ). З них 108 у дітей, що народилися живими,- це 24% від загальної кількості випадків ВНТ. У ранньому віці померло 40 (37%) дітей, тобто ВТРАЧЕНО загалом 373 життів! Щонайменше 220 дітей із 441 могли б народитися здоровими, якщо б їхні матері приймали фолієву кислоту у дозі 0,4 мг на добу преконцепційно (тобто впродовж 2-3 місяців до зачаття дитини). ЦІНА життя дитини= вартості однієї упаковки фолієвої кислоти (менше 10 гривень!) |
У 2008 році в шести областях України, у т.ч. Рівненській, було проведено опитування 814 вагітних жінок щодо профілактичного застосування фолієвої кислоти для запобігання ВНТ: Лише 16% жінок приймали таблетки фолієвої кислоти преконцепційно. |
Незважаючи на те, що дослідженнями засвідчено підвищену частоту ВНТ, мікроцефалії тощо, однак причина виникнення цих ВВР остаточно не визначена. Так, пренатальний вплив алкоголю є однією з найважливіших причин ВВР як в Україні і світі, так і в нашій області. Слід зазначити, що біля 5% вагітних жінок вживають алкоголь у значних дозах, що може призвести до ураження дитини ще до народження. Наші спільні дослідження з Національним інститутом здоров‘я США і Міжнародним консорціумом з дослідження порушень фетального алкогольного спектру (ПФАС) доводять, що алкоголь не є причиною підвищених частот мікроцефалії і ВНТ у Рівненському Поліссі. За результатами досліджень виникає підозра, що причиною підвищених частот мікроцефалії, мікрофтальмії та ВНТ в поліських районах області може бути іонізуюча радіація.
Результати проведених досліджень і отриманий досвід свідчать:
1) Кількість ВНТ можна зменшити на 50%.Кошти, необхідні для запобігання ВНТ шляхом застосування фолієвої кислоти у таблетках жінками репродуктивного віку, є мінімальними; ресурси для негайного запровадження такої програми існують і в області, і державі;
2) Необхідна широка освітня кампанія про негативний вплив алкоголюна розвиток дитини до народження, яка сприятиме запобіганню мікроцефалії та інших ВВР;
3) Населенню Полісся необхідно зменшити як вплив іонізуючої радіації через дихальні шляхи (вдихання диму, пилу), так і накопичення її в організмі внаслідок споживання забруднених радіонуклідами продуктів. Адже більше 50% інкорпорованих радіонуклідів зумовлені споживанням забруднених ягід і грибів. Запобігання накопиченню радіонуклідів необхідне для профілактики лейкемії та раку. Можливості для цього існують.
4) З допомогою популяційного моніторингу ВВР можна достовірно оцінити ефективність вищевказаних заходів.
5) Щоб визначити вплив іонізуючої радіації щодо підвищених частот мікроцефалії, мікрофтальмії та інших ВВР у Рівненській області і Поліссі, зокрема, необхідно продовжити дослідження спільно з Програмою запобігання вродженим вадам розвитку ОМНІ- мережі, розвиваючи додаткові ініціативи і партнерство.
«Найкращий старт у житті- це народження без вроджених вад розвитку, яким можна запобігти»
Для отримання інформаційних матеріалів з питань ВВР звертайтеся
в обласний медико- генетичний центр РОКЛДЦ ім. В. Поліщука:
телефон: 0362 62 34 47, е- mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.