НОВИНИ
Тунельний синдром тарзального каналу
як одна із причин болю у п’яті.
Діапазон захворювань, що можуть спричинити біль у п’яті дуже широкий: судинна патологія( рідко), пухлини ( рідко), інфекційна етіологія(остеомієліт), ендокринні порушення(діабетична виразка), артрити ( подагра, ревматоїдний артрит ), тендовагініт, невропатична етіологія ( радикулопатія, неврома, защемлення великогомілкового нерва).
Проте серед вказаних вище причин найчастіше переважають механічні такі як защемлення великогомілкового нерва в ділянці тарзального каналу, або так званий тунельний с-м тарзального каналу.
Отже тунельні с-ми ( нетравматичні, компресійно-ішемічні мононейропатії) – це полі- етіологічна група уражень периферичних нервових стовбурів, що виникає внаслідок стиснення судин та нервів в анатомічно сформованих ділянках – каналах або тунелях, що утворені кістками, м’язами та сухожиллями.
Тарзальний канал ( нижній тарзальний канал) розміщений позаду та нижче медіальної кісточки на рівні гомілково-стопного суглобу. Утворений п’ятковою кісткою та фіброзною зв’язкою, що утримує сухожилля м’язів згиначів. Через цей канал проходить великогомілковий нерв у складі судинно-нервового пучка при виході на стопу.
Основні скарги пацієнта, що дозволяють запідозрити наявність у нього тунельного с-му:
- Нічні, частіше односторонні болі в підошвовій частині стопи. Згодом біль починає турбувати пацієнта і вдень, під час ходьби.
- Болі супроводжуються відчуттям оніміння, печії, поколювання, іноді біль іррадіює вгору вздовж сідничного нерва.
- Можуть виникати рухові порушення, що проявляються слабкістю м’язів стопи, що іннервуються даним нервом, людина відчуває затруднення при спробі стати на пальці.
Діагностика тарзального тунельного с-му полягає у :
- Опитуванні пацієнта, зборі скарг, анамнезу, виявлення по можливості причинного фактора.
- Клінічному огляду: симптом Тінеля, Фалена.
- Рентгенографії для виявлення змін в структурі кісток стопи, гомілково-стопного суглоба, виявлення кісткових наростів, що можуть чинити тиск на нерв.
- Електронейроміографії, як одним із найважливіших методів обстеження для визначення порушення нервової провідності, виявлення блоку ( локального порушення проведення збудження по нервових волокнах безпосередньо в ділянці ураження), дослідження провідності окремо по руховим та чутливим волокнам нерва, оцінка скоротливої здатності м’язів стопи. Також цей метод має велике значення при повторних дослідженнях в динаміці, для оцінки ефективності лікування.
Отже з метою диференційної діагностики та призначення ефективного лікування пацієнтам з наявністю болів у п’яті необхідно звертатись до лікаря ортопеда-травматолога та невролога, що проведуть ефективний огляд та призначать необхідні обстеження для встановлення істинної причини болю та допоможуть позбавитись цих неприємних відчуттів.
Лікар з ФД Сачевчич Катерина