ПАЦІЄНТАМ
Гарантія точності результатів аналізів – це не тільки професійне обладнання та високваліфікований персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу. Багато факторів (дієта, фізичне навантаження, емоційний стрес, прийом лікарських засобів, добові коливання деяких показників) можуть впливати на результати лабораторних досліджень. Тому пацієнтам для отримання точних результатів необхідно суворо дотримуватись всіх рекомендацій та вимог щодо підготовки до здачі аналізів.
Правила підготовки до лабораторних досліджень
Строго натщесерце (не менше 8 годин після останнього прийому їжі) здають наступні аналізи:
- Біохімічні дослідження крові;
- Глюкоза крові та глікозильований гемоглобін;
- Дослідження системи гемостазу (фактори згортання крові, коагулограма тощо);
- Гормональні дослідження (аналізи на різні гормони);
- Маркери пухлинного росту (онкомаркери);
- Інтерфероновий статус;
- Імунний статус;
- Аутоімунна патологія;
- Алергологічні дослідження.
Не менш 3-х годин з моменту останнього прийому їжі повинно пройти перед здачею крові на:
- Загальний клінічний аналіз крові;
- Визначення групи крові та резус-фактора.
Виняток становлять дослідження, що проводяться при невідкладних станах. Кров на ПЛР-діагностику інфекцій, серологічні та молекулярно-генетичні дослідження можна здавати вже через 2 години після вживання їжі.
РЕКОМЕНДАЦІЇ З ПІДГОТОВКИ ДО ЗДАЧІ АНАЛІЗІВ:
- прийом води на показники крові не впливає, тому воду пити можна;
- рекомендується всі аналізи здавати в ранкові години (9.00 - 11.00), так як показники крові можуть істотно змінюватися протягом дня;
- за день до здачі крові бажано утриматись від паління, уникати прийому алкоголю, переїдання і суттєвих змін у харчуванні;
- в період прийому лікарських препаратів слід проконсультуватися з лікарем з приводу доцільності проведення дослідження на фоні прийому препаратів або можливості скасування прийому препарату перед дослідженням.
- кров слід здавати до проведення рентгенологічного, ендоскопічного, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур;
- безпосередньо перед взяттям крові необхідно виключити фізичне навантаження (біг, під’йом по сходах), емоціональне збудження, відпочити 10-15 хвилин.
Загальний аналіз крові береться з пальця. Процедура, як правило триває не більше хвилини, а хворобливі відчуття практично відсутні.
Як здавати дітям загальний аналіз крові?
Важливо здати ранкову кров малюка натщесерце, і хоча б за кілька годин виключити прийом будь-якої їжі, в тому числі грудного молока ( хоча б 2-3 години).
Під час очікування своєї черги, спробуйте зайняти дитину і відвернути увагу від майбутньої процедури. Пограйте в тиху словесну гру або почитайте книжку.
ПІДГОТОВКА ПАЦІЄНТА ДО АНАЛІЗУ СЕЧІ:
напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час.
- для загального аналізу сечі збирають всю першу ранкову порцію сечі в сухий, чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий контейнер (стерильний одноразовий контейнер для сечі) після ретельного туалету зовнішніх статевих органів.
- контейнер щільно закривають кришкою і доставляють у лабораторію протягом 90 хвилин з моменту сечовиділення.